موانع ذهنی برای داشتن ذهن ثروتمند
سید امان الله حکیم

سید امان الله حکیم

موانع ذهنی برای داشتن ذهن ثروتمند

اساساً ثروت مثل هر موضوع دیگری برای انسان از دو بخش درونی و بیرونی تشکیل‌شده است. برای مثال انسان‌های زیادی هستند که علیرغم آنکه ازنظر مالی، آورده خوب و قابل قبولی دارند اما ذهن ثروتمندی ندارند و از درون احساس فقر، عدم امنیت مالی، عدم شهامت خرج کردن و… دارند. درست مثل سلامتی که ممکن است ازنظر فیزیکی مشکل خاصی وجود ندارد اما به دلیل آنکه فرد در ذهن خود همیشه دنبال بیماری‌ها است یا ترس از دست دادن سلامتی دارد به‌احتمال خیلی زیاد دچار مشکلات جدی در حوزه سلامت خواهد شد.

اما موانع ذهنی ثروت چه هستند و چگونه باید آنها را مرتفع کرد؟ درواقع موانع ذهنی باورهای محدودکننده در حوزه ثروت هستند که از طرف جامعه، خانواده، اختصاصاً پدر و مادر، فرهنگ محل سکونت و… از کودکی و درست از زمانی که درک خاصی نسبت به مقوله ثروت و مادیات نداریم در ذهن ما نقش می‌بندد.

مثلاً در خانواده‌ای که همیشه این باورها وجود داشته که ” پول فساد میاره ” یا “به کم باید قانع بود ” یا آدم پول کمتر داشته باشه اما شب با خیال راحت سر روی بالشت بزاره ” و امثالهم، خب طبیعتاً فرزندان این خانواده اگر خودشان حواسشان نباشد، تفکراتشان کم‌کم نسخه باکیفیتی از باورهای خانواده را خواهد داشت و همین موضوع در ضمیر ناخودآگاه و باور مرکزی فرد خواهد نشت. این خانواده بر چه اساسی آرامش ذهنی را به فقر گره‌زده؟ آیا نمی‌شود درآمد بالا و ثروت فراوان داشت و شب راحت خوابید؟

در اکثر سریال‌ها و فیلم‌های ایرانی می‌بینیم که شخصیت‌های منفی و خاکستری فیلم معمولاً از قشر مرفه جامعه و شخصیت مثبت فیلم از قشر متوسط و رو به پایین جامعه هستند. آیا نمی‌شود هم پولدار بود هم مثبت؟ هم ثروتمند بود هم مفید؟ خب این مدل سریال‌ها وقتی در جامعه پخش می‌شوند کم‌کم باورهای محدودکننده در ذهن آدم‌های آن جامعه به وجود می‌آورند که این باورها تبدیل به موانع ذهنی می‌شود. اولین اقدام این است که اول موانع ذهنی خود را شناسایی کنید و بر روی یک کاغذ آنها را یادداشت کنید. در قدم دوم جلو آن مانع ذهنی که روی کاغذ نوشته‌اید یک “چرا ” بنویسد! مثلاً شما این مانع ذهنی را دارید که “پول زیاد آدم را از خدا دور می‌کند!” حالا برای حل این باور به این سؤال که ” چرا پول زیاد آدم را از خدا دور می‌کند ” جواب مناسب و منطقی بدهید. خواهید دید که برای اکثریت قریب به‌اتفاق این چراها پاسخی ندارید و وقتی دیدید پاسخی برای آن ندارید یک خط روی مانع بکشید. هم‌زمان که روی کاغذ خط می‌کشید، در ذهنتان هم این کار را انجام دهید.

راه‌حل دومی صحبت کردن با یک مشاور یا یک کوچ فردی است. کسی که به شما کمک کند به درون خود سفر کنید و باورهایتان را یکی پس از دیگری پیدا و آنها را اصلاح کنید.

موانع ذهنی برای داشتن ذهن ثروتمند1

اما چند نکته مهم در خصوص چالشی که در صفحه اینستاگرام آکادانش آغاز کرده‌اید:

1- خیلی‌ها منتظرند که عدد چالش به عددهای بالاتری برسد که در چالش شرکت کنند. این خودش یک مانع ذهنی است. این افراد همان‌هایی هستند که می‌گویند تا 5 میلیون پول نقد نداشته باشم به مسافرت نمی‌روم. یکی از موانع ذهنی خطرناک و متأسفانه رایج در جامعه امروز ما، “از دست دادن لحظه ” است؛ یعنی این‌قدر درگیر آینده‌ای که هیچ گارانتی برای بودنش نیست، شده‌ایم که فراموش کردیم لذت حال را تجربه کنیم. اصلاً منظورم این نیست که نباید آینده‌نگری داشت. اتفاقاً یک انسان توانمند انسانی است که آینده‌نگری هم داشته شد اما تا کجا؟ تا جایی که لذت لحظه و ارزش همین‌الان را از دست ندهد. برای اینکه همسرتان را با یک جشن تولد ناگهانی سورپرایز کنید منتظر نباشید تا اول صاحب‌خانه شوید و این کار را در خانه‌ای که سندش بنام خودتان است انجام دهید. اگر می‌توانید این کار را انجام دهید که چه‌بهتر اما اگر نشد باور کنید می‌شود لذت این کار را در خانه اجاره هم تجربه کرد.

2- انتظار نداشته باشید به همان سرعتی که به سؤال 1 میلیونی پاسخ دادید به سؤال 20 میلیونی هم جواب دهید. طبیعتاً ذهن ما یک سقف عددی محدود دارد که این چالش قرار است این سقف را بلندتر و یا حتی به بی‌نهایت تبدیل کند. پس اگر نتوانستید ظرف 10 ثانیه به سؤال 20 میلیونی جواب دهید اصلاً ناراحت نباشید بلکه با آرامش فکر کنید و اجازه دهید ذهنتان باز شود و ایده‌ها کم‌کم به ذهنتان ورود کنند.

یک بازی سؤالی هم در پایان به‌عنوان هدیه به شما تقدیم می‌کنم که این بازی به شما کمک می‌کند باورهای ذهنیتان کشف و در صورت نیاز آنها را اصلاح کنید. مثلاً می‌خواهید در مورد آینده خودتان فکر کنید.

روش بازی:

از خودتان بپرسید می‌خواهید چه آدمی باشید؟ مثلاً می‌گویید می‌خواهم خلبان موفقی شوم. سؤال بعدی که باید از خودتان بپرسید این است که: خلبان موفقی شوم که چه بشود؟! احتمالاً جواب می‌دهید که آدم مفید برای جامعه باشم. حالا سؤال را برعکس کنید! یعنی اگر خلبان موفقی نشوی برای جامعه مفید نیستی؟! اصلاً آدم مفید یعنی چی؟! یعنی اگر معلم نقاشی موفقی بشی برای جامعه مفید نیستید؟! درواقع باید ببینید مفید بودنه برای شما و در باور مرکزی شما ارزش است یا خلبان شدن و کاپیتان صدا کردنتان و…این بازی به طرز شگفت‌آوری به شما کمک می‌کند که بتوانید باورهای مرکزیتان را پالایش کنید و اشکالات را اصلاح کنید. در اکثر جلسات مشاوره از این روش برای پیدا کردن باورهای ناپیدا و موانع ذهنی استفاده می‌کنیم تا بتوانیم به مشاوره شونده کمک کنیم.

اجازه ندهید هیچ مانع ذهنی و هیچ باور مرکزی اشتباهی جلوی رشد و از همه مهم‌تر حال خوبتان را بگیرید و باور داشته باشید که بخش عظیمی از حال خوب آدم به درون آدم و تفکرات آدم برمی‌گردد نه جغرافیایی که در آن زندگی می‌کنیم یا مسائل خارج از وجود خودمان. همچنین از شما دعوت می‌کنم اگر هنوز چالش آکادانش به اتمام نرسیده در این چالش جذاب شرکت کنید و به رشد فردی و باز شدن محدودیت‌های ذهنی خود کمک کنید. من سیدامان الله حکیم هستم و خوشحال می‌شوم شمارا دررسیدن به اهدافتان کمک کنم.

برای همه ایام زندگیتان لحظه هایی پر از معنا آرزومندم

حالتون بهشت

مطالب مرتبط

محصولات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فروشگاه

سبدخرید

بستن (Esc)

ورود

بستن (Esc)

دکمه اسکرول به بالا
Facebook Twitter Instagram YouTube Pinterest Telegram