نقش معنویت در یک زندگی شاد
سید امان الله حکیم

سید امان الله حکیم

نقش معنویت در یک زندگی شاد

یکی از مواردی که خیلی در داشتن حال خوب به آن توجه نمی کنیم این است که « معنای خودمان را»، داشته باشیم. معنا داشتن بر اساس نوع تیپ شخصیتی افراد باهم فرق می کند. طبیعتا معنا داشتن برای آن کسی که یک ذهن منظم و برنامه ریز دارد و همه چیز برای او باید بر اساس اصول و برنامه دقیق باشد با آن فردی که ذهن بهم ریخته دارد و در امور وی یک شلختگی ذاتی (که البته خلاقیت هم طبیعتا خواهد داشت) وجود دارد معنای متفاوتی خواهد داشت. کسانی که اصطلاحا شهودی هستند باید درجایی باشند که همه بخشهای زندگی دارای معنا باشد و اگر اینگونه نباشد خیلی خودشان را گم خواهند کرد و احساس هدر رفتن عمر می کنند، خلاصه اینکه معنای زندگی برای هر آدمی بسته به نوع تیپ شخصیتی او کاملا متفاوت است و این یگانه و یونیک بودن ما باعث می شود که به مسیر زندگی خودمان بچسبیم و ابدا نباید مسیر زندگی فرد دیگری را برای خودمان بعنوان نقشه راه تجویز کنیم؛ چرا که اگر آن مسیر برای آن فرد مسیر شادی آفرین و موفقیت آمیزی بوده هیچ گارانتی وجود ندارد که برای ما هم بهمین ترتیب عمل کند و باید گفت شادمانی یک مسیر کاملا فردی است البته که شباهات هایی بین مسیرما و مسیرکسانی که تیپ شخصیتی مشابه ما دارند وچود دارد اما بهتر است به جای تاکید بر شباهت ها، به زندگی خودمان بپردازیم. اما معنویت …
شما اگر کلمه معنویت را در اینترنت و گوگل به زبان انگلیسی Spirituality سرچ کنید تصاویر از یوگا ، مدیتیشن ، ریکی ، طبیعت ، شمع و … خواهید دید خب چرا به زبان انگیسی این تصاویر می آید و اگر به زبان فارسی سرچ کنید تصاویری از آسمان ، دستهای رو به آسمان ، نردبانی به سمت آسمان ، قران و… خواهید دید این یعنی اینکه کلمه معنویت با توجه به بستر و محلی که هستیم تعریف خاص خود و بومی آن منطقه را دارد. همچنین سفر زندگی شخصی شما ، سن و سال شما ، ارتباطات شما و… همه در تعریفی که از معنویت در زندگی شما هست متفاوت است. وقتی میگویم معنویت دو مدل تعریف در ذهن تجلی پیدا میکند :
1- تعریفی از معنا و معونیت که به کمک مذهب و دین در ذهن نقش می بندد.
2- تعریف غیر دینی و غیر مذهبی از معنویت.
یک مسئله که در عصر حاضر وجود دارد بخاطر عملکردهای تحریف شده دینی چه در زمان کلیسا و چه در سایر ادیان، این است که دوران دین گریزی و حتی دین ستیزی  بوجود آمده که در جامعه ما نیز وجود دارد. یعنی عملا موضوعات، معنویت و حال خوبی که دین و مذهب می تواند به ما بدهد به خاطر بداخلاقی یک عده که خود را آینه و تجلی دین معرفی کرده اند باعث شده خیلی ها خود را از این نعمت بزرگ محروم کنند و عملا آش را با جاش دادند و رفته. این موضوع در جامعه ما نیز هست و حتی ممکن است همین شمای خواننده این تصور برایتان پیش بیاید؛ که قصد دارم در ادامه این مقاله تفکرات خودم را بعنوان کسی که هنوز دین و مذهب برایش جایگاه خودش را دارد به شما تحمیل کنم  و از این حیث دچار نگرانی شوید. البته که من اعتقاداتی دارم و ممکن است آنها را با شما هم در میان بگذارم اما ابدا قصد ندارم اعتقاداتم را بعنوان بهترین راه حل وبهترین تعریف از معنویت دینی به شما بدهم . شاید اگر من هم مثل خیلی ها بنام دین توی خیابان سیلی خورده بودم، یا به نام دین و امر به معروف مورد توهین قرار گرفته بودم جایی که اسم دین می آمدم با تنفر زیاد فرار می کردم. البته که بنده نیز از انسان های بداخلاق مذهبی نما کم ضربه نخوردم اما خب ابدا اعتقاداتم را با آن مدعیان یکی نکرده و اجازه غصب ارزشهای معنویم ام را به آنها ندادم. من به تفکرات ضد دینی کاملا احترام می گذارم اما این را می توانم با شما به اشتراک بگذارم، بعنوان کسی که به مطالعه علاقه دارم در خصوص زندگی یک پیامبر فارغ از اینکه برخی از پیروان کنونی اش چه کارها که نمی کنند  باعث شد تا در  خیلی از مسیر زندگی اجازه راه زنی ذهنی، تله ها و مشکلات را ندهم. البته کم هم نیستند کسانی که با کلام پیامبران و حتی کلام خدا و به اسم کلام خدا جنایت هم می کنند؛ اما خب این خیلی بدیهی است که این جنایت آن فرد است و به ذات خدا و پیامبر ارتباطی ندارد. در این دورانی که دین زدگی وحشتناکی وجود دارد و حتی پیش بینی می کنند در قرن آینده دین به این مفهوم کنونی وجود نخواهد داشت و در این بین عشق و طبیعیت دو عنصری هستند که به قول ریچارد جانسون قرار است جای معنویت نداشته انسان و زندگی معنوی نکرده انسان را پر کنند؛ همین امروز هم در جامعه شاهد آن هستیم که بعضی افراد از عشق و طبیعیت بعنوان آیین خود یاد می کنند. من در مقامی نیستم که بگویم این کار درست است یا خیر اما اینکه شما معنویت دارید « چه دینی و چه غیر دینی »، این خیلی مهم است که شما در زندگی خود یک معنا دارید. یعنی میدانید برای چه اینجا هستید یا نیستید. معنویات دینی باور به غیب دارند و باور دارند که یک عنصر غیرمادی هوشمند این دنیا را اداره می کند و حواسش هست که چه اتفاقاتی می افتد و از روی علم و عمد این عالم را آفریده و انسانها را از روی تصادف و ارتقا ژنتیکی خلق نکرده و یک هدفی پشت این خلقت دارد.
در باور دینی اعتقادی است که می گوید مسیر انسان یک مسیر تکاملی است. همانطور که از دنیای رحم مادر وارد این دنیا شده از این دنیا نیز به دنیای بزرگتر کامل تر و ابدی خواهد رفت. شما در اندیشه های کسانی مثل پیامبر اسلام (ص) میبنید که میفرماید انسان خواب است و وقتی می میرد بیدار می شود.
آدمهایی هم هستند که به وجود خدا اعتقاد دارند اما پیرو دین خاصی نیستند و نمی خواهند خودشان را به اصطلاح خودشان محدود و محصور یک دین کنند این ها هم باید برای خود تعریف درستی از معنا و معنویت پیدا کنند و فکر می کنم اگر تمام اعتقادات معنوی (دینی یا غیر دینی) یک انسان را از او بگیری راحت تر به بی معنایی و پوچی می رسد چرا که مغز وقتی نتواند چیزی را درک و معنا کند آن را پس خواهد زد حتی اگر آن چیز زندگی خود فرد باشد. یکی با حافظ خوانی دچار معنا میشود و دیگری با سهراب سپهری. برای من مهمتر از اینکه با چه چیزی به معنا می رسید، اصل رسیدن به معنا است. چون خودم به معنویت مذهبی اعتقاد دارم ابدا قصد ندارم بگویم تنها راه رسیدن به معنا فقط مذهب و دین است و به سلیقه شما فارغ از اینکه قبولش داشته باشم یا خیر احترام میگذارم چرا که همین احترام هم از آموزه های دینی و معنوی من است.
حالا یک سری کارها هست که به معنا دار شدن ما کمک می کند. خانم رابین در کتاب پروژه شادی برای معنویت می گوید من دفترچه شکر و شادی دارم. یعنی شکر گزاری می کنم برای چیزهایی که دارم و فکر می کنم یکی از بهترین وسریعترین راه ها برای رسیدن به معنا شکرگزاری حقیقی است تا آنجا که در ادبیات فارسی ما هم شعر معروف شکر نعمت؛ نعمتت افزون کند کفر نعمت ازکفت بیرون کند را داریم. برای شروع شکر گزاری کافیست ببینید چه چیزهایی دارید و برای این موضوع می توانید از خودتان شروع کنید. من چه چیزهایی دارم. چشمانم ، دهانم، دندان هایم ، گوشهایم ، بزاق دهانم ، فاصله مناسب بین دندان هایم ، دستهایم و خلاصه اینکه به ریزترین داشته هایی که به ما عطا شده توجه کنیم و ببینیم این داشته های ما را چه کسانی ندارند. مثلا خیلی ها به خاطر یک تصادف حس بویایی ، بینایی ، حرکتی و… خود را از دست داده اند و وقتی فکر میکنی که اگر شما هم این نواقص را داشتی چه قدر زندگی میتوانست بد باشد ، حتما حالت خوب میشود. به زعم بسیاری از بزرگان، شکر گزاری ابتدای دعا کردن است. اگر زیبایی سیستم عصبی و رشته های مویرگی مغز که باعث می شود شما تصاویر را با بالاترین کیفیت توسط چشمانتان ببینید را درک کنید آیا دیگر رنگ چشم سبز و آبی و کوتاهی و بلندی مژه هایتان دغدغه زیبایی شما خواهد بود؟! قطعا نه! چر که شما زیبایی عمقتری بنام دیدن را درک کرده اید.
یک تمرین برای درک بهتر این موضوع هست. همین الان یک دفترچه یا یک کاغذ تمیز به همراه یک قلم بردارید و شروع کنید به نوشتن نقاط قوت و زیبایی بدنتان. از سیستم های عصبی و دستگاه های اجرایی درونی بدنتان گرفته تا زیبایی های ظاهری که دارید. مثلا اگر از رنگ مویتان راضی هستید اگر از فرم بینی تان راضی هستید اگر از قوس ابروهایتان لذت میبرید همه را بنویسید و بابتشان خدارا سپاسگزار باشید.
بعد به آدمهای اطرافتان نگاه کنید و ببینید بابت داشتن کدامشان می خواهید شکرگزار باشید. همه را بنوبسید. اگر پدرو مادرتان هستند، اگر فرزندتان هستند و حتی اگر اتوبخاری سرخیابان که باعث شده نخواهید برای یک اتو چندین کیلومتر رانندگی کنید! همه را بنویسید. شکر گزاری به شما کمک میکند که از زندگی و از داشته هایتان لذت بیشتری ببرید
حالا به موقعیت هایی که در زندگیان پیش آمده فکر کنید و همه آنهایی که حالتان را خوب کرده را یادداشت کنید و برای این موضوع شکرگزار باشید. اگر معلمی که دوست داشتید ، معلم شما شده ، اگر محل خدمت سربازیتان همان جایی افتاده که خودتان تمایل داشتید، اگر کنکور در رشته مورد علاقه خودتان قبول شدید، اگر همسرتان تمام یا اکثر ویژگی های مورد انتظارتان را دارد، اگر تا به چراغ قرمز رسیدین سبز شده، اگر تا به محل مورد نظر در خیابان شلوغ رسیدین یک جای پارک پیدا شده، ذوقی که بعد از خواندن یک کتاب، حضور در یک کنسرت، دیدن یک فیلم در سینما و… همه را بنویسید و برای تک به تکشان شکرگزاری کنید. اینها به قول قدیمی تر ها روزی شما بوده است. خیلی از حالهای خوب ما با یک تلفن کاملا از بین میرود! این حرف به این معنا نیست که بنشینید یک گوشه و کز کنید که ای وای با یک تلفن همه چیز روی هوا میرود. منظور این است به خاطر همین لحظه مسرور باشید و اجازه دهید مستی این سرور را تجربه کنید.
بخش دیگری از این دفترچه یا کاغذ را به موقعیت ها و ظرفیتهای اقلیمی که درشهر و روستا و کشور محل اقامتتان وجود دارد وهنوز تجربه نکرده اید اختصاص دهید و همه را یادداشت کنید. آخرین باری که به ساحل رودخانه شهرتان، کوه پایه های اطرف شهر و روستایتان و… رفته اید چه زمانی بوده؟ همه را بنویسید و برای دوباره رفتن و یا برای اولین بار رفتن حتما برنامه ریزی کنید و با دیدن مناظر جدید و تجربه های جدید شکر گزار باشید
همیشه این دفترچه شکر و شادی را در کنار خود داشته باشید. می توانید از نت (Note) موبایل خود هم برای این موضوع استفاده کنید. متاسفانه در طول سفر زندگی راهزنهای شادی ما کم نیستند و عجیب ذهن ما به طرف منفی ها گرایش دارد. دم دست بودن این دفترچه به شما کمک می کند به محض خرابی حالتان با مراجعه به این دفترچه به سرعت حال خوبی پیدا کنید.
یکی از نکات مهمی که در این دفترچه باید نوشته شود مصیبت ها و مشکلاتی است که شما از آنها به سلامت و یا باکمترین خسارت عبور کرده اید. اگر تصادفی کرده اید که تنها به خودرویتان آسیب وارد شده حتما بنویسید و برای این اتفاق شکرگزار باشید! همچنین برای اتفاقات بدی که برای دیگران افتاد و برای شما نیفتاده هم باید شکر گزار باشید. تفکر به این اتفاقات شمارا فروتن و صدالبته شادتر میکند .
شاید جالب باشد بدانید که یکی دیگر از کارهایی که به معنا بخشیدن به زندگی شما کمک میکند نوشتن وصیت نامه است! بله درست خواندید. نوشتن وصیت نامه به شما کمک می کند که قدر زندگی را بیشتر بدانید و به حال خوب زندگیتان بیشتر توجه کنید. حتی در خصوص زن و شوهر هایی که دچار مسئله می شوند این پیشنهاد را می کنم که وصیت نامه بنویسند و به همدیگر بدهند که بخوانند! اینکار هم باعث می شود حال نگارنده تغییر کند و هم باعث دگرگونی حال خواننده می شود خواهند فهمید که دنیا را باید خیلی نقدتر از این زندگی کنند که بخواهند باهم سر و کله بزنند.
و آخرین کاری که باعث می شود معنا و معنویت در زندگیتان پر رنگ تر شود (البته آخرین موضوعی که در این مقاله به آن می پردازیم) انجام کارهای خیریه است. این کار خیر می تواند دادن یک قوطی آب میوه خنک به کودک کار پشت چراغ قرمز در روزهای گرم تابستان باشد، میتواند کمک به عبور کردن یک سالمند از عرض خیابان باشد و حتی می تواند این باشد که جوری پارک کنم تا ماشین دیگر ی هم بتواند کنارمان پارک کند. به طور کل هر خدمتی که به بشریت و یک انسان بتوان کرد یک عمل خیر است و اولین اثری که دارد یک احساس لذت درونی است و یک حس مفید بودن و به طبع آن معنا پیدا کردن به شما خواهد داد.
برای همه ایام زندگیتان لحظه هایی پر از معنا آرزومندم
حالتون بهشت

مطالب مرتبط

محصولات مرتبط

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فروشگاه

سبدخرید

بستن (Esc)

ورود

بستن (Esc)

دکمه اسکرول به بالا
Facebook Twitter Instagram YouTube Pinterest Telegram