چهار قسمت مهم یک محیط کاری شاد
سید امان الله حکیم

سید امان الله حکیم

چهار قسمت مهم یک محیط کاری شاد

یکی از نکات مهمی که برای خوب بودن حال افراد خیلی موثر است مختص به کسانی است که شاغل هستند. نفس کار کردن و احساس موثر بودن چه بعنوان یک خانم در کار منزل و چه بعنوان کارمند و یا برای کارهای شخصی افراد؛ قصد ندارم در خصوص اصل کار با شما صحبت کنم چراکه اصل کار یک امر طبیعی است و قرار است درخصوص محیط کار صحبت کنیم و وقتی در خصوص محیط صحبت میکنیم ، 4 عامل را در نظر میگیریم:

1- روابطی که بین کارکنان و مدیران است که فرهنگ آن سازمان را تعیین می کنند. طبیعتا وقتی بین مدیران یک تعامل خوب برقرار است و باهم درست مباحثه می کنند و محدودیتهای طرف متقابل را درک می کنند طبیعتا بین کارکنان نیز این روحیه بسیار می تواند به زیبایی انتقال و تکثیر شود. حتی برخورد بین کارکنان و مدیران می تواند عالی باشد. وقتی مدیران یک مجموعه به خوبی پاسخگوی پرسنل خود باشند طبعیتا پرسنل نیز پاسخگویی خوبی به ارباب رجوع خود دارند و طبیعی است فرهنگ سازمانی که برگرفته از ارزشها، آرمان ها و اهداف یک سازمان است چیزی است که از مغز لیدر و رهبران سازمان آغاز و تا پایین ترین رده ها که کارکنان جزء و حتی گاهی ارباب رجوع و مصرف کنندگان خدمات (یا تولیدات) آن سازمان است نفوذ می کند و تاثیر می گذارد. یکی از نکاتی بسیار مهم که شاید بتوان گفت مهمترین نکته در شاد بودن یک محیط کار است نوع روابط بین پرسنل و روئسای این سازمان است .

2- خود ماهیت کار نقش بسیار بسزایی در شاد بودن محیط کار دارد. بعضی کارها تولیدی هستند، بعضی خدماتی و حتی بعضی کارها دلالی هستند و بر اساس رابطه جلو می روند. بعضی کارها ارباب رجوع چهره به چهره دارند که همین موضوع یک سری لطفها و البته یک سری چالش ها نیز دارد. مثلا شما بعنوان مسئول یک باجه در بانک باید حواستان به نوع برخوردتان با مشتریهای متفاوت باشد. یکی خوش حساب است، دیگری چک برگشتی زیاد دارد و … همه اینها درکنار هم باعث می شود شما با انواع مردم در ارتباط باشید پتانسیل ایجاد اضطراب دائمی هم در شما وجود دارد. پس نوع کار و حجم چالش ها نقش مهمی در ایجاد شاد بودن محیط کار دارد. طبیعتا کسی که در خیریه کار می کند باید نظارت و دقت بیشتری روی کنترل احساسات خود داشته باشد تا کسی که در یک کمپانی کار می کند.

3- قطعا محیط کار نقش تعیین کننده در شاد بودن محیط کار دارد. اکثر ما انسان ها در محیط هایی کار می کنیم که از قبل برای ما تعیین شده است و خیلی نقشی در طراحی، دیزاین، رنگ دیوارها و کفپوش ها، پوشش گیاهی و… نداریم لذا وقتی خودمان را منفعل ببینیم و فکر اینکه من نقشی ندارم میتواند به مرور حال خوب ما را غارت کند در چنین محیطهایی باید خودمان دست به کار شده و به شکل گروهی یا انفرادی حداکثر کاری که می توانیم در تغییرات اعمال کنیم را انجام دهیم. اینکار چه در خصوص مسائل فردی و بهداشت فردی و چه به صورت عمومی می تواند انجام شود. حتما بعضی افراد را در ادارات دیده اید که منتظر نیروی خدماتی برای نظافت اتاق و میز خود هستند و اگر به هر دلیل امروز نیروی خدمات حضور نداشته باشد محال است که خودشان دست به کار شوند و اقدام به شستن لیوان چای یا قهوه خود کنند. طبیعتا چنین محیطی در بلند مدت می تواند بسیار ملال آور باشد. شدیدا پیشنهاد می کنم اگر شد به اندازه یک کاکتوس کوچک ، برای اتاق و محیط کارتان پوشش گیاهی تهیه کنید و ابتدا منتظر خدمات از سوی کارفرما و محیط شرکت نباشید. برای خودتان ارزش و احترام زیادی قائل باشید. شادی و سرور آپشن زندگی شما نیست! حق مسلم و بدیهی زندگی شماست درست مثل نفس کشیدن. کار می کند.

4- تصور کنید در شرکت گوگل کار می کنید! بزرگترین ویژگی شرکت گوگل ، میز پینگ پونگ و دارت وسالن ناهار خوری بزرگ نیست! بلکه اون انس و الفتی است که بین پرسنل وجود دارد. انس با تعامل فرق دارد. ما در ویژگی اول از تعامل سازنده صحبت کردیم .اما الان می خواهیم در خصوص انس و یک ارتباط دوستی سالم صحبت کنیم. یعنی محیط کاری را تصور کنید که شما با همکارتان دوست هستید. قطعا وقت ناهار دسته جمعی می روید و در کنار هم نهار صرف خواهید کرد، چای را باهم میل می کنید. برای نماز در کنار هم خواهید بود و همین کنار هم بودن ها نقش بسیار بسزایی در شاد بودن محیط کار شما دارد. در شرکت های بزرگ مثل گوگل ، مایکروسافت و اپل این موضوع بشدت رعایت می شود. برای مثال در شرکتی مثل شرکت اپل همه پرسنل همدیگر را به اسم کوچک خطاب می کنند. هواپیمایی امارات بعنوان بزرگترین و مجهزترین هواپیمایی ، بچ سینه مهماندارها (قطعه فلزی که اسم فرد روی آن نوشته شده و به سینه به صورت آهن ربا می چسبد) به شکلی طراحی شده که فقط اسم کوچک مهماندارها روی آن نوشته شده. طبیعتا صدا زدن آدمها به اسم کوچک خودش یک حس صمیمیت و دوستی را به شما و طرف مقابل القا می کند.

اینکه شما بعد از خواندن این 4 مورد ببینید چه قدر محیط کارتان شاد است و یا اینکه بنشینید افسوس نداشته ها را بخورید و نقش قربانی را به خود بگیرید که با خود بگویید ای بابا من که دارم برای یه مشت آدم……..(به جای نقطه چیزمی تونید از فحش وحشتناک استفاده کنید) یا همین امروز دست به اقدام بزنید و مثلا همان گلدون کاکتوسی که پیشنهاد دادم را با خود به محل کار ببرید یا خودتان دست به کار شوید و اون صندلی شکسته گوشه اتاقتان را از اتاق بیرون ببرید؛ همه بستگی به خودتان و طرز نگاهاتان به زندگی دارد. من عمیقا روش دوم (اقدام کردن) را پیشنهاد می کنم. دلیل بیان این مقاله این است که اگر شما بخواهید یک انسان شادتر باشید و حس سرور را در خود داشته باشید بدون اینکه توجه کنید شما دایره بزرگتری به نام خانواده هم دارید که با شما هم مرکز است ، جامعه ، محیط کار ، اقلیم محل سکونت و چندین دایره متحد المرکز دیگری با شما وجود دارد که اگر به آنها توجه نکنید و سعی کنید به صورت انفرادی بدون توجه به آنها برای حال خوب خود اقدام کنید احتمالا نتیجه خاصی نخواهید گرفت! ما بعنوان یک موجود اجتماعی  نمی توانیم به تنهایی برای شاد بودن اقدام کنیم بدون اینکه به شادی جامعه فکر کنیم و برای دیگران تلاشی نکنیم. چه خوب چه بد بنی آدم اعضای یک پیکرند پس تا می توانید برای شاد بودن محیط کار، محیط خانه، اطرافیان و … تلاش کنید. اگر شما در جامعه ناشادی باشید سقف شادی زندگی شما سقف بلندی نخواهد بود. چه اشکال داره امروز منتظر سرایدار نباشیم وبرای خودمان و همکارانمان چای دم کنیم، چه اشکال دارد علاوه بر شستن لیوان خودم، لیوان همکارم را هم یک آبی بزنم. اون نمیفهمه، بی ظرفیته، بی جنبه است، بی لیقاته و … همه اینها بهانه های قشنگی هستند برای اقدام نکردن. ولی ار به این بهانه ها بها دهیم روابطمان هم با دیگران دقیقا مثل گذشته خواهد بود. یادتان باشد ما انسان ها تشنه و گدای محبتیم. و چه زیبا قدیمتر ها گفته اند که زبان خوش مار را از سوراخش بیرون می آورد. برای شاد بودن محیط زندگی خود همین امروز اقدام کنید. همین امروز…

برای همه ایام زندگیتان لحظه هایی پر از معنا آرزومندم

حالتون بهشت

مطالب مرتبط

محصولات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فروشگاه

سبدخرید

بستن (Esc)

ورود

بستن (Esc)

دکمه اسکرول به بالا
Facebook Twitter Instagram YouTube Pinterest Telegram