نحوه کمک گرفتن از ضمیر ناخودآگاه برای رسیدن به موفقیت
سید امان الله حکیم

سید امان الله حکیم

نحوه کمک گرفتن از ضمیر ناخودآگاه برای رسیدن به موفقیت

سوالی که بعد از آشنایی با ضمیر ناخودآگاه پیش می آید این است که، چطور میتوانیم از این نیرو برای موفق شدن استفاده کنیم؟ پیش از اینکه به این سوال پاسخ داده شود باید به سوال اساسی تر جواب بدهیم! موفقیت یعنی چی؟! هرکس برای موفقیت یک تعریف منحصر به فرد دارد. برای یک دانش آموز احتمالا موفقیت یعنی اخذ نمره عالی در امتحانات پایان ترم، برای یک جویای کار موفقیت معنایی جز یافتن یک شغل ندارد و …،  اما برآیند تمام جواب های این سوال به طور کلی در دو جمله خلاصه می شود :
1- رسیدن به همه اهدافی که برای کوتاه مدت، میان مدت و بلند مدت تعیین کرده ایم.
2- توانایی برقراری یک ارتباط موثر با اطرافیان (ارتباط موثر در هر مدل ارتباط مثل ارتباط عاطفی ، اجتماعی ، اقتصادی و حتی سیاسی)
موضوع مهمی که در خصوص ضمیر ناخودآگاه باید بدانید این است که اساسا ضمیر ناخودآگاه قدرت بسیار بالای در فیلتر کردن دارد! یعنی چه؟ یعنی وقتی به موضوعی با تمام وجود فکر می کنیم ، ضمیرناخودآگاه ما تمام انرژی و توان خود را برای آن موضوع می گذارد و به سایر مسائل (حتی موانع رسیدن به آن هدف) فکر نمی کند و اصطلاحا توجه فعال خود را برای آن موضوع می گذارد. از این ویژگی ضمیر ناخودآگاه میتوان برای رسیدن به اهداف استفاده کرد. متاسفانه یکی از اشتباهات فاحشی که اکثر آدمها برای رسیدن به اهدافشون می کنند این است که توجه فعالشان را روی موانع و مشکلات موجود در مسیر رسیدن به هدف می گذارند ضمیرناخودآگاه هم با توجه به ویژگی که عرض شد ، به جای آنکه روی هدف تمرکز کند، تمام توجه خود را روی موانع می گذارد و درنتیجه می بینیم خیلی از اهداف آدم های معمولی معمولا  در حد یک آرزو و درخواست می ماند. اجازه بدین برای شما مثالی بزنم؛ فرض کنید من قصد دارم از فردا شروع به گرفتن یک رژیم غذایی زیر نظر یک کارشناس تغذیه برای رسیدن به وزن ایده آلم را آغاز کنم. اکثر آدمهای معمولی به جای آنکه توجهشان به کیفیت رژیم، چشم انتظاری برای وزنی که میخوان بهش برسن و …. باشه  به مشکلات این مسیر مثل گرسنگی های احتمالی، حجم بالاتر کالری که در روز باید بسوزانند و … معطوف می گردد و آنقدر به چالش ها با دقت توجه می کنند که ناخودآگاهشان آنها را از این مسیر باز می داره (یادتون باشه قبلا گفتیم یکی از ویژگی های مهم ضمیر ناخودآگاه محافظت از شما تحت هرشرایطی است). این موضوع رو با داستان کوتاه و جذابی برای شما بهتر باز می کنم:
سربازی وسط جنگ به سنگر فرمانده اش رفت و گفت دوتا خبر دارم! یکی خوب و یکی بد
فرمانده بهش گفت اول خبر بد رو بده . سرباز گفت : قربان فقط یک خشاب دیگه برای ما باقی مانده! و فرمانده گفت خب خبر خوب چیه؟ سرباز بهش گفت : “هنوز” یک خشاب دیگه برای ما باقی مانده!!!
اینکه چطور به چالش های پیش رو در مسیر رسیدن به موفقیت (هدف) توجه کنید ارتباط مستقیم داره به سرعت و احتمال رسیدن شما به آن هدف. البته این بدین معنا نیست که اصلا و ابدا به مشکلات توجه نکنید. بلکه منظور این است که بیش از آنکه به نشدن ها توجه کنید به شدن ها توجه کنید و یادتون باشه یک قانون بسیار مهم و تضمین شده در جهان هستی حاکم است و آن قانون این است که : جهان هستی بر پایه شدن است.
حتما ضرب المثل معروف “از هرچی بدت بیاد سرت میاد” را زیاد شنیده اید. اما هیچکس به شما نگفته “از هرچیزی خوشت بیاد هم سرت میاد!” دلیل اینکه آن ضرب المثل آنقدر معروف شده این است که آدمهای معمولی اکثرا به جای توجه به توانایی ها و شدن ها ، به مشکلات و محدودیت ها توجه می کنند و همانطور که اول صحبت هم گفته شده ضمیرناخودآگاه به صورت ذاتی توجه و تمرکزش را روی موضوعی قرار می دهد که شما به آن فکر می کنید و سایر اتفاقات را فیلتر می کنه.
شاید برای شما پیش آمده باشد در خصوص حل یک مساله و چالش حسابی سردرگم شوید و وقتی یکی از اطرافیان شما از آن مساله باخبر می شود یک راهکار بسیار ساده، کاربردی و بدیهی را به شما پیشنهاد می دهد و باخودتون می گویید “چرا به ذهن خودم نرسید؟!” پاسخ این سوال این است که شما و به تبع ضمیرناخودآگاه شما فقط به مشکل فکر کردین و اجازه ندادین راه حل و توانایی هایتان در نظر گرفته بشود چون سایر مسائل فیلتر شدن. پس برای رسیدن به هر هدفی به کمک ضمیرناخودآگاه لازم است که فقط به “شدن” اون هدف و موضوع فکر کنید.
در قدم دوم که خیلی مهم و کاربردی می باشد باید از قدرت “تصویر سازی”  استفاده کنید. تصویر سازی یعنی هرشب قبل از خواب چشمانتان را ببندید و خودتان را در زمانی تصور کنید که به آن موفقیت و هدف رسیده اید و اجازه بدهید دقایقی در آن حالت بمانید و سعی کنید تمام اتفاقات و جزئیات را ببینید و لذت ببرید. مثلا اگر هدفتان نتیجه کنکور است، قبل از خواب خودتان را تصور کنید که اسمتان و رتبه دلخواهتان را روی صفحه مانیتور تماشا میکنید و اطرافیان شما را تشویق می کنند و اجازه بدهید این حال خوب وارد تمام اعضا و جوارح بدن شما بشود. ضمیر ناخودآگاه از آنجا که درک درستی نسبت به تفاوت حقیقت و رویا ندارد به سرعت باور میکند و تمام امکانات را برای رسیدن شما به اون هدف بسیج خواهد کرد. البته باید به یک موضوع مهم توجه داشته باشید و آن اینکه “تصویر سازی و رویا پردازی ” با ” توهم زدن ” خیلی فرق میکنه! تصویر سازی و رویا پردازی زمانی نتیجه میدهد که اقدام موثر هم از طرف شما برای رسیدن به آن هدف انجام بشود. اما به صرف فقط تصویر سازی و فکر کردن بدون اقدام بخواهید به نتیجه ای برسید متاسفانه باید بگم شما در حال “توهم زدن” هستید. پس به طور خلاصه برای رسیدن به هدف به کمک ضمیرناخودآگاه کافیست :
1- توجه فعال به شدن و رسیدن به هدف داشته باشید.
2- حتما در کنار اقدام موثر، تصویر سازی و رویا پردازی هم داشته باشید.

مطالب مرتبط

محصولات مرتبط

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فروشگاه

سبدخرید

بستن (Esc)

ورود

بستن (Esc)

دکمه اسکرول به بالا
Facebook Twitter Instagram YouTube Pinterest Telegram